Jsou projekty, které městu dávají hodně. Rozvíjejí, lákají život, případně napravují staré křivdy. S podobnými východisky nakládali tvůrci nové čtvrti Vydrica, vznikající v bratislavském podhradí. V popředí celého procesu stojí pěkná myšlenka, a to opětovně spojit hlavní město rozděleno budováním Mostu SNP.
BUDOVY začnou růst JIŽ TENTO ROK
Po delší odmlce by stavební aktivity mohli obnovit již tento rok, po zpevňování hradního brala a překládek infrastruktury inženýrských sítí bude konečně pokračovat výstavba budov. Společnost Vydrica DEVELOPMENT, a.s., která vznikla sloučením vlastníka pozemků Vydrica, a.s. se známou developerskou společností Lucron vlastní právoplatné stavební povolení na realizaci první etapy, zahrnující i bytové domy.
VÝRAZNÁ ČÁST Bratislavy
Předmětné území se rozprostírá pod hradem. Sahá od Zuckermandlu po Zámecké schody a podmostie Mostu SNP, které spolu s přilehlým okolím funguje jako jeden z klíčových prostor celého připravovaného konceptu, je významný z hlediska jeho integrace do stávající městské struktury.
O důležitosti celého výsledku se vzhledem k poloze místa realizace dá jen těžko pochybovat. K významným benefitem se počítá atraktivní rozšíření zástavby ve Starém Městě a prodloužení
Při tvorbě současných projektů se stává dobrým zvykem snaha o udržení kontinuity místa, kterou podporují rozmanité řešení odkazující na minulé éry. Na různých úrovních se s nimi pracovalo i při Vydrica.
Patří sem jednoznačné aktivity v podobě výběru pojmenování projektu podle originální čtvrtě asanovaná během budování mostu SNP, prezentace hodnotných nálezů, urbanismus a architekturu přihlédnutím k historické souvislosti až po záměr navrátit do lokality něco z původní lokální atmosféry, definované otevřeností a vitálností. Naladit ji pomohou i drobné provozu s rozličnou náplní plánované v parteru objektů, které spolu s dopravou odsunut pod terén podporují bezprostřední městský život.
Součástí nové zástavby bude tedy několik zrevitalizovaných památek.
Zoltán Müller, CEO společnosti Lucron uvádí: „Velmi nás těší, že spolu s dokončením první etapy předáme Bratislavanů i kus ztracené historie v podobě zrestaurovaných ledových jam, kdysi sloužících na chlazení potravin, zrevitalizovanú pracháreň či repliku vyústění Kempelenova vodovodu.“
Dílu zmíněného vynálezce, Wolfganga Kempelena, bude v rámci první etapy věnován veřejný park s herním-výchovnou i vzdělávací funkcí.

„Prostor v západní části území, který pracovně nazýváme Kempelen park, bude jedním z největších veřejných prostranství projektu Vydrica s množstvím zeleně. Na výběru vhodné vegetace spolupracujeme se Státní ochranou přírody a počítáme s výsadbou jen autochtonních, tedy domácích rostlin. Interpretace Kempelenova vodovodu a další jeho díla budou veřejnosti v herním-edukačním parku zpřístupněny interaktivním způsobem, „doplnil za spoluinvestora Vydrica, a.s. Juraj Rehák.
Zoltán Müller zlehka přiblížil i budoucnost vzácné stavby na území Vydrica, Vodní věže: „Obnovu nejcennějšího památkově chráněného objektu – Vodní věže pravidelně komunikujeme s bratislavským Magistrátem. Po podepsání Memoranda, ve kterém jsme se zavázali co nejcitlivější pracovat s historickou hodnotou Vydrica, připravujeme spolu s městem architektonickou soutěž, jejíž vítěz se bude podílet na budoucí podobě Vodní věže. „