Pokud se nám už letos podařilo zabránit padlí, našemu hroznu nezbude, pouze ho obrat. Jen aby nás nikdo nepředběhl. Je velká šance, že jako každý rok, škodu způsobí špačci.
Špaček na třešni
Špačci patří mezi první ptáci, které se vracejí z oblasti Středomoří Evropy a Afriky.
Většina ptáků, které hnízdí na Slovensku, odlétá v září, ale v případě mírnějšího počasí některé z nich zůstávají na našem území i přes zimu, jsou našimi pomocníky. Problémy nastanou až když špačci přelétávají ze severu na jih a spatří nádhernou třpytivou a přitažlivou úrodu.
Špačci jsou chráněny ptáci, protože během hnízdění zkonzumují obrovské množství škůdců (housenek, much apod.). Z hlediska ochrany přírody v Evropské unii je považujeme za významný živočišný druh, proto jejich stavy můžeme snížit, pokud v zájmu racionální zemědělské výroby neporušují zájmy ochrany přírody.
Návštěva hejna špačků může mít pro vinaře za následek ztrátu desítek kilogramů úrody, proto se během období zrání proti nim bráníme alarmem. Nejčastěji se používají zvukové alarmy nebo různé zvuky ptáků či plynové zvukové odpuzující, a to s celkem dobrým úspěchem. Bohužel, vinice, které jsou blíže k domům, mohou využívat tyto přístroje stále méně.
Vinohrad
Existují i další způsoby, jak klasické řešení, když se snažíme špačci zastrašit strašáky či umělými ptáky (orel, vrána, sova). Jenže většina takových odpuzujících funguje pouze částečně nebo dočasně a jsou účinné velmi krátce. Protože špačci jsou velmi mazané a na ochranné síti nad hrozném najdou i nejmenší díru, nezaleknou se ani stužek či očí dravců. Výstřel nebo zvukové dělo jejich vystraší také pouze přechodně, protože si po chvíli uvědomí, že po výbuchu se jim nic nestane.
Nejúčinnější je mohou udržet ve vzdálenosti od vinice fyzické objekty (např. Traktory) nebo aktivní pohyb. Jedním z nejnovějších řešení je speciální napodobenina orla, kterou jako první začali používat francouzští pěstitelé révy. Tajemstvím atrapy orla nazývaného Scarybird je neustálý pohyb. Nezpůsobuje žádný hluk ani rušení, takže nepředstavuje žádnou hrozbu pro zdraví ptáků.
Podstatou Scarybirdu je létající atrapa dravce (orel, sokol), který vždy mění svůj směr letu (rychlost, výšku) na vrcholu speciálního prutu. I při sebemenším vánku (méně než 2 km / h) atrapa vzlétne a letí nevyzpytatelným směrem. Napodobuje klouzavý let predátora, jako je například káně lesní, sokol, orel, zastrašuje škůdci, a tím chrání naše rostliny, ovocné stromy, malé zahrady a zejména révu. Ve srovnání s fixním strašákem letí stále se pohybující Scarybird náhodně, takže škůdci si něj nezvyknou, protože ho považují za lovícího predátora. Výška nosného prutu je 6 metrů, což je minimální výška na efektivní plašení ptáků v přírodě.
Špaček na stromě
Řešení proti špačků existuje!

Navzdory všem známým ochranným metodám špačci způsobují na zrajícím ovoci a na hrozně neuvěřitelné škody. Malí i velcí pěstitelé ve vinicích v Strekove (kurty) s velkým úspěchem používají nové, levné a hlavně tiché řešení.
Klíčem k úspěchu je pohybující se atrapa orla, která napodobuje tvar létajícího dravce. Je připnuta na velmi dlouhý flexibilní prut a dá se do pohybu i při sebemenším vánku. Dosavadní zkušenosti ukazují, že silueta dravce zaplaší menší ptáky, které požírají ovoce na ploše 4 až 5 hektarů. Loni po spuštění odpuzující Scarybird špačci zmizely do 10 minut. Je úžasné, že toto zařízení v hodnotě cca sto eur drží špačci tak spolehlivě mimo sadů a vinic. Nejdůležitější je umístit ho do dostatečné výšky, t. j. při nižších rostlinách 6 metrů nad zemí. Ve vinicích je výhodnější použít 9-metrový prut. Podle potřeby se může přenést i na další ohroženou plochu.